marire     marire     marire    


Ediţia a XLII-a
28-31 octombrie 2009

        Organizatori: Primăria Municipiului Târgovişte, Consiliul Local Municipal Târgovişte, Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Casa de Cultură a Municipiului "I.G. Vasiliu" şi Centrul pentru Cultura Tradiţională Dâmboviţa.
        Juriul: Felicia Filip - preşedinte, Leonid Gorceac, Anton Suteu, Voicu Enăchescu, Florentina Satmari, Gabriela Scraba, Florin Georgescu, Florin Badea, Felix Goldbach.
        Prezentatorii: Adrian Păduraru, Monica Davidescu
       
        Laureaţii festivalului:
        Simona Baboia - Trofeul "Crizantema de Aur"
        secţiunea interpretare:
        Tatiana Straistă Burlac - premiul I
        Ionuţ Daniel Popa - premiul II şi premiul "Radio România"
        Viorica Stancu - premiul III
        Ştefan Cristian Ioniţă - premiul "Crizantema de Argint"
        Ludmila Roşculeţ - premiul Fundaţiei "Crizantema de Aur"
        Elena Dincă - premiul "Felicia Filip"
        Nina Cuciuc - premiul special al Direcţiei pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Dâmboviţa
        Magdalena Drăghici Suciu - premiul special al Municipiului Târgovişte
        Clara Marinescu - premiul special al Consiliului Judeţean Dâmboviţa
        secţiunea creaţie:
        Ion Cristinoiu - premiul I
        Titel Popovici - premiul II
        Ionel Bratu Voicescu - premiul III
        Grigore Leoveanu - premiul Special "Ioan Tomescu"
(Sursa: www.ziardambovita.ro)


Ediţia a XLI-a
29 octombrie - 1 noiembrie 2008

        Organizatori: Consiliul Local Târgovişte, Primăria Municipiului Târgovişte, Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Casa de Cultură a Municipiului, Direcţiei Grădini Publice, Direcţiei de Construcţii din cadrul Primăriei Municipiului Târgovişte. Fundaţia "Crizantema de Aur".
        Juriul: Felicia Filip - preşedinte, Titel Popovici, Titus Andrei, Elize Stan, Leonid Gorceag, Ştefan Velniciuc, Gheorghe Turda, Dan Ardelean, Florin Badea
        Prezentatori: Adrian Păduraru, Alexandra Velniciuc
        Laureaţi:
        Silvia Goncear (Republica Moldova) - trofeul "Crizantema de Aur"
        Alexandru Mânzat (Cluj) - premiul I
        Simona Boboia (Bihor) - premiul II
        Florina Adina Şima (Argeş) - premiul III
        Olguţa Berbec (Gorj) - premiul special al Consiliului Local Târgovişte
        Elena Dragomir (Dâmboviţa) - premiul Consiliului Judeţean Dâmboviţa şi al Centrului pentru Promovarea Culturii Tradiţionale Dâmboviţa
        Mariana Claudia Filipescu (Argeş) - premiul special al Fundaţiei "Crizantema de Aur"
        Daniela Drăguţ (Dâmboviţa) - premiul "Felicia Filip"
        Cristina Stăuceanu (Botoşani) - premiul special oferit de Primăria Chişinău
        Viorica Sandu (Bucureşti) - premiu special oferit de Orange România
        Nina Cuciuc (Iaşi) - premiu special
(Sursa: www.ziardambovita.ro)


Ediţia a XL-a
24-27 octombrie 2007

        Organizatori: Consiliul Local Municipal Târgovişte, Primăria Municipiului Târgovişte, Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Casa de Cultura "I. Gh. Vasiliu", Centrul pentru Promovarea Culturii Tradiţionale Dâmboviţa, Fundaţia "Crizantema de Aur", Direcţia Gardini Publice a Primăriei Târgovişte, Direcţia de Construcţii a Primăriei Târgovişte
        Juriul: Voicu Enăchescu - preşedinte, Viorel Munteanu, Oltea Şerban-Pârău, Florentina Satmari, Florin Zamfir, Daniela Vlădescu, Dan Mizrahy, Florin Georgescu, Anton Şuteu, Leonid Gorceag, Heliana Munteanu
        Prezentatori: Alexandra Velniciuc, Adrian Păduraru, Janine Stavarache, Ştefan Velniciuc
        Laureaţi:
        secţiunea interpretare:
        Diana Vasile (Argeş) - marele premiu
        Sebastian Onac (Alba) - premiul I
        Gabriel Lucian Nepotu (Braşov) - premiul II
        Oana Maria Şerban (Dâmboviţa) - premiul III
        Georgeta Nichifor (Tulcea) - premiul municipiului Chişinău
        Georgeta Varban (Piteşti) - premiul "Ileana Sărăroiu" al Direcţiei pentru Cultură Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional Dâmboviţa
        Ioana Cristina Gheorghiu (Bucureşti) - premiul "Ioana Radu" al Fundaţiei "Crizantema de Aur"
        Silvia Goncear (Republica Moldova) - premiul "Octav Enigarescu" al Primăriei Municipiului Târgovişte
        Natalia Tanasiciuc (Republica Moldova) - premiul "Ludovic Spiess" al Consiliului Judeţean Dâmboviţa
        secţiunea creaţie:
        Titel Popovici - premiul I
        George Donoiu - premiul II
        Mircea Aurel Ciugudean - premiul III
        Mircea Vasilescu - premiul Municipiului Chisinau
        Gheorghe Creţu - Premiul "Ion Tomescu"
        Nicolae Georgescu - premiul juriului "Henry Mălinescu"
       
Ediţia a XXXIX-a
26-28 octombrie 2006

        Organizatori: Consiliul Municipal Târgovişte, Primăria Municipiului Târgovişte, Casa de Cultură "I.Gh. Vasiliu" a Municipiului Târgovişte, Televiziunea "Naţional TV", Canalul "Favorit", Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Centrul pentru Cultură Tradiţională Dâmboviţa, Fundaţia "Crizantema de Aur", Direcţia pentru Cultură Culte şi Patrimoniu Cultural Dâmboviţa, Direcţia Grădini Publice a Primăriei Târgovişte, Direcţia de Construcţii a Primăriei Târgovişte
        Juriul: Tudor Gheorghe - preşedinte, Angela Similea, Heliana Munteanu, Oltea Pârău-Şerban, Mircea Micu, Dan Ardelean, Voicu Enăchescu, Florentina Satmari, Marius Hristescu, Florin Georgescu, Iulian Filip
        Prezentatori: Nicu Mihoc, Dana Lemnaru
        Laureaţi:
        Diana Văluţă - premiul I
        Magdalena Drăghici Suciu - premiul II
        Viorica Stancu - premiul III
        Clara Marinescu - premiul special din partea Direcţiei judeţene pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Naţional Cultural Dâmboviţa
        Ştefania Loredana Chiţulescu - premiul Special al Fundaţiei "Crizantema de Aur", premiul Special "Octav Enigărescu" şi premiul "Bertolotto"
        Ion Chiripuci - premiul special al Consiliului Local Municipal Târgovişte
        Ludmila Roşculeţ - premiul special al Consiliului Judeţean Dâmboviţa
        Carmen Cujbă - premiul special oferit de Leda Beauty Center
       
Ediţia a XXXVIII-a
27-29 octombrie 2005

        Organizatori: Consiliul Municipal Târgovişte, Primăria Municipiului Târgovişte, Casa de Cultură "I.Gh. Vasiliu" a Municipiului Târgovişte, Televiziunea "Naţional TV", Canalul "Favorit", Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Centrul pentru Promovarea Culturii Tradiţionale Dâmboviţa, Fundaţia "Crizantema de Aur", Direcţia Grădini Publice a Primăriei Târgovişte, Direcţia de Construcţii a Primăriei Târgovişte
        Juriul: Ludovic Spiess - preşedinte, Voicu Enăchescu, Anton Şuteu, Mihai Munteanu, Florentina Satmari, Dan Ardelean, Constantin Florescu, Lucian Vlădescu
        Prezentatori: Maria Buză, Adrian Păduraru
        Laureaţi:
        Cornel Vântu - marele premiu
        secţiunea interpretare:
        Cristina Mihaela Dan (Dâmboviţa) - premiul I şi premiul Special oferit de Leda Beauty Center Târgovişte
        Edita Thiesz - premiul II
        Elena Nistreanu (Republica Moldova) - premiul III şi premiul Special al Fundaţiei "Crizantema de Argint" şi al Fundaţiei "Crizantema de Aur"
        Bogdan Emilian Gugu (Călăraşi) - premiul special al Consiliului Local Municipal Târgovişte
        Viorica Cerevati Moraru (Orhei, Basarabia) - premiul special al Consiliului Judeţean Dâmboviţa
        Dalia Mihăilă (Focşani) - premiul Special al Fundaţiei "Crizantema de Aur"
        secţiunea creaţie:
        Titel Popovici - premiul I orcea;
        Larisa Corobcean - premiul II
        Gheorghe Gomoiu - premiul III
        Ioan Tomescu - premiul special al Fundaţiei "Crizantema de Aur"
       
Ediţia a XXXVII-a
28-30 octombrie 2004

        Organizatori: Consiliul Municipal Târgovişte, Primăria Municipiului Târgovişte, Casa de Cultură "I.Gh. Vasiliu" a Municipiului Târgovişte, Societatea Română de Televiziune, Direcţia de Cultură Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional a Judeţului Dâmboviţa, Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Centrul pentru Promovarea Culturii Tradiţionale Dâmboviţa, Fundaţia "Crizantema de Aur", Direcţia Grădini Publice a Primăriei Târgovişte, Direcţia de Construcţii a Primăriei Târgovişte
        Juriul: Ludovic Spiess - preşedinte, Voicu Enăchescu, Niculina Merceanu, Vasile Spătărelu, Dan Mizrahy, Constantin Florescu, Lucian Vlădescu
        Prezentatori: Maria Buză, Adrian Păduraru
        Laureaţi:
        Mirela Zafiri (Lugoj) - trofeul "Crizantema de Aur"
        Diamanta Paterâu (Republica Moldova) - premiul I
        Magdalena Drăghici (Braşov) - premiul II
        Adina Badea (Argeş) - premiul III
        Nicoleta Mirela Petrică (Dâmboviţa) - premiul special din partea Direcţiei Judeţene pentru Cultură Culte şi Patrimoniu Naţional Cultural Dâmboviţa
        Ion Chiripuci (Giurgiu) - premiul special oferit de Fundaţia "Crizantema de Aur"
        Silvana Râciu-Scoreţ (Bucureşti) - premiul special oferit de Consiliul Local Municipal şi Primăria Târgovişte
       
Ediţia a XXXVI-a
21-24 octombrie 2003

        Organizatori: Consiliul Municipal Târgovişte, Primăria Municipiului Târgovişte, Casa de Cultură a Municipiului Târgovişte
        Juriul: Ludovic Spiess - preşedinte, Vasile Spătărelu, Voicu Enăchescu, Niculina Merceanu, Cleopatra Melidoneanu, Anton Şuteu, Lucian Vlădescu
        Prezentatori: Ilinca Tomoroveanu, Traian Stănescu
        Laureaţi:
        secţiunea interpretare:
        Bogdan Petru Hrestic (Dâmboviţa) - premiul I
        Dalia Mihăilă (Vrancea) - premiul II
        Ralitsa Goranova (Bulgaria) - premiul III
        Dumitru Caulea - premiul special al Organizaţiei PSD Dâmboviţa
        Lucian Nepoţii (Braşov) - premiul Consiliului Judeţean Dâmboviţa
        Cristina Mihaela Dan (Dâmboviţa) - premiul Direcţiei pentru Cultură Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional Dâmboviţa
        secţiunea creaţie:
        - premiul I - "Iubesc din nou ca altă dată", muzica Petre Găluşanu, versuri Aurel Storin.
        - premiul II - "Frânturi de vise", muzica şi versuri Cornel Vântu.
        - premiul III - romanţa "Nu mai veni, dacă nu mai rămâi", muzica Constantin Bardan, versuri Angela Georgică
       
Ediţia a XXXV-a
24-26 octombrie 2002

        Organizatori: Consiliul Municipal Târgovişte, Primăria Municipiului Târgovişte, Direcţia pentru Cultură şi Culte şi Patrimoniu Dâmboviţa , Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Centrul Creaţiei Dâmboviţa, Societatea Naţională a Televiziunii TVR
        Juriul: Ludovic Spiess - preşedinte, Angela Moldovan, Ştefania Rareş, Eugen Rotaru, Vasile Spătărelu, Gheorghe Stanciu, Constantin Georgescu, Voicu Enăchescu
        Prezentatori: Adina Stan, Viorel Cojanu
        Laureaţi:
        Cristina Pantilei (Republica Moldova) - marele premiu
        Silviana Lungeanu (Bucureşti) - premiul I
        Silvana Râciu-Scoreţ (Bucureşti) - premiul II
        Nadia Moşneagu (Republica Moldova) - premiul III
        Cristina Păcureţu (Dâmboviţa) - premiul Consiliului Local Târgovişte
        Ion D. Chiripuci (Giurgiu) - premiul Consiliului Judeţean Dâmboviţa
        Sebastian Constantin Onac (Alba) - premiul Direcţiei pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional Dâmboviţa
       
Ediţia a XXXIV-a
25-27 octombrie 2001

        Organizatori: Direcţia pentru Cultură şi Culte, Casa de Cultură a Municipiului, Centrul Creaţiei Dâmboviţa, Şcoala de Arte, Fundaţia "Crizantema de Aur"
        Juriul: Ludovic Spiess - preşedinte, Eugenia Moldoveanu, Vasile Spătărelu, Luminiţa Constantinescu, Ştefania Rareş, Titus Andrei, Voicu Enăchescu
        Prezentatori: Adriana Titieni, Adrian Titieni
        Laureaţi:
        secţiunea interpretare:
        Codruţ Bârsan (Bucureşti) - premiul I
        Nadia Moşneagu (Republica Moldova) - premiul II
        Silvana Râciu-Scoreţ (Bucureşti) - premiul III
        Ştefania Chiţulescu (Dâmboviţa) - premiul Special al Direcţiei pentru Cultură Dâmboviţa
        Patricia Ţăranu (Republica Moldova) - premiul Special al Consiliului Local Târgovişte
        secţiunea creaţie:
        Petre Găluşanu - premiul I
        Titel Popovici - premiul II
        Ioan Toamescu (Franţa) - premiul III
       
Ediţia a XXXIII-a
19-21 octombrie 2000

        Organizatori: Ministerul Culturii, Prefectura Dâmboviţa, Şcoala de Arte "Octav Enigărescu", Casa de Cultură a Municipiului, Centrul Creaţiei Dâmboviţa
        Juriul: Eugenia Moldoveanu - preşedinte, Angela Similea, Dan Mizrahy, Ilinca Dumitrescu, Oltea Şerban-Pârău, Amza Săceanu, Doina Durdan, Florin Georgescu, Titus Andrei, Nicolae Savu-Cristescu, Steluţa Cosac
        Prezentatori: Irina Păcurariu, Adrian Păduraru
        Laureaţi:
        Paula Vâlceanu (Mededinţi) - marele premiu "Crizantema de Aur"
        secţiunea romanţă:
        Maria Cotinschi (Timiş) - premiul I
        Silvana Râciu (Bucureşti) - premiul II
        Elena Solomon (Dâmboviţa) - premiul III
        secţiunea "Ionel Ferme":
        Larisa Rupea (Bistriţa-Năsăud) - premiul I
        Silviana Lungeanu (Galaţi) - premiul II
        Radu Ghencea (Bucureşti) - premiul II
        Romeo Zaharia (Vaslui) - premiul III
        Silvana Râciu premiul "Minai Eminescu"
        Bogdan Ioniţă - premiul "Ionel Fernic"
        Elena Solomon - premiul publicului
        Romeo Zaharia - premiul publicului
        Romeo Zaharia - premiul presei
       
Ediţia a XXXII-a
21-23 octombrie 1999

        Organizatori: Ministerul Culturii, Prefectura Dâmboviţa, Şcoala de Arte "Octav Enigărescu", Casa de Cultură a Municipiului, Fundaţia "Crizantema de Aur"
        Juriul: David Ohanesian - preşedinte, Anton Şuteu, Constantin Rusnac, Angela Similea, Angela Moldovan, Marius Ţeicu, Titus Andrei, Matilda Pascal-Cojocăriţa, Florin Georgescu, Mihai Bandac, Voicu Enăchescu, Nicolae Savu-Cristescu, Steluţa Cosac
        Prezentatori: Nataşa Raab Eusebiu Ştefănescu
        Laureaţi:
        secţiunea de interpretare a romanţei:
        Simona Paula Vâlceanu (Turnu-Severin) - premiul I
        Silvia Grădinara (Chişinău) - premiul II
        Cristina Scarlat (Chişinău) - premiul III
        sceţiunea de creaţie a romanţei:
        Titel Popovici (Iaşi) - premiul I
        Ioan Tomescu (Paris) - premiul II
        Constantin Baranovschi (Chişinău) - premiul III
        secţiunea de interpretare "Ionel Fernic":
        Doina Durdan (Turnu-Severin) - marele premiu
        Cătălina Prigorea (Dâmboviţa) - premiul I
        Marina Filipovici (Chişinău) - premiul II
        Virginia Moraru (Chişinău) - premiul III
        secţiunea de interpretare "Refrene fără vârstă":
        Ramona Negrea (Craiova) - premiul I
        Silvia Ştefănescu (Bucureşti) - premiul II
        Carmen Andrei (Bucureşti) - premiul III
        Cătălina Panaite (Iaşi) - premiul publicului
        Simona Paula Vâlceanu (Turnu-Severin) - premiul publicului interpretare romanţă
        Ileana Rotaru (Chişinău) - premiul Primăriei Chişinău pentru interpretarea romanţei
        Constantin Arvinte (Chişinău) - premiul Primăriei Chişinău pentru creaţia romanţei
        Silvia Grădinara (Chişinău) - premiul "Ioana Radu"
        Simona Paula Vâlceanu (Turnu-Severin) - premiul "Ileana Sărăroiu"
        Silviana Lungeanu (Galaţi) - premiul "Doina Badea"
       
Ediţia a XXXI-a
22-24 octombrie 1998

        Organizatori: Prefectura Dâmboviţa, Inspectoratul pentru Cultură, Centrul Creaţiei Populare, Şcoala de Arte "Octav Enigărescu", Casa de Cultură a Municipiului, Fundaţia Culturală "Pro arte", Fundaţia "Crizantema de Aur"
        Juriul: George Sbârcea - preşedinte de onoare, Vasile Donose - preşedinte, David Ohanesian, Anton Şuteu, Ghenadie Ciobanu, Voicu Enăchescu, Marioara Murărescu, Valentin Ciucă, Oltea Şerban Pârău, Nicolae Savu-Cristescu, George Corneanu, Cristina Sfetcu
        Prezentatori: Emilia Popescu, Eusebiu Ştefănescu
        Laureaţi:
        Domnica Dologa - trofeul "Crizantema de Aur" şi premiul publicului
        secţiunea romanţă:
        Cătălina Prigorea - premiul I
        Iochim Spân - premiul II
        Silvia Grădinara - premiul III
        secţiunea "Ionel Fernic":
        Gheorghe Palcu - premiul I şi premiul presei
        Ionel Coman - premiul II
        Svetlana Siloci - premiul III
        Marina Filipovici - premiul "Ioana Radu"
        Adrian Alecu - premiul "Ileana Sărăroiu"
        Mihaela Mihăilă - premiul "Ionel Fernic"
        Iuliana Cordie - premiul Presei
        Ludmila Reuţoi - premiul special oferit de Ministerul Culturii din Republica Moldova
        Lucia Elena Olaru - premiul publicului
       
Ediţia a XXX-a
21-25 octombrie 1997

        Organizatori: Ministerul Culturii, Inspectoratul pentru Cultură Dâmboviţa, Primăria Municipiului Târgovişte, Prefectura Judeţului Dâmboviţa, Consiliul Judeţului Dâmboviţa, Centrul Judeţean al Creaţiei Populare, Casa de Cultură a Municipiului Târgovişte, Societatea Română de Televiziune
        Juriul: George Sbârcea - preşedinte de onoare, Vasile Donose - preşedinte, Narcisa Gănescu, David Ohanesian, Angela Moldovan, Anton Şuteu, Smaranda Oţeanu, Dorin, Teodorescu, Grigore Constantinescu, Marioara Murărescu, Olga Ciolacu, Nicolae Savu-Cristescu
        Prezentatori: Nataşa Raab, Eusebiu Ştefănescu
        Laureaţi:
        Silviana Lungeanu (Galaţi) - marele premiu "Crizantema de Aur"
        concursul de interpretare:
        Narcisa Brumar (Mehedinţi) - premiul I, premiul Primăriei Târgovişte şi premiul Publicului
        Georgeta Fârtală Florea (Cluj) - premiul II
        Viorica Chedric (Republica Moldova) - premiul III
        Cătălina Prigorea (Dâmboviţa) - premiul III
        Doina Eremia (Timiş) - premiul special oferit de SC Arctic Găeşti
        Gheorghe Palcu (Constanţa) - premiul Presei
        secţiunea "Ionel Fernic":
        Doina Eremia (Timişoara) - premiul I
        Ionel Coman (Bucureşti) - premiul II
        concursul de creaţie:
        - premiul I - "Viaţa-i un joc noroc" (Autor: C. Bardan, text Angela Georgică)
        - premiul II - "Mamă, dă - mi lacrima ta" (muzică şi text: Deniza Vârtej)
        - premiul III - "Ce fel de om eşti tu ?" (muzică Titel Popovici, text: Angela Georgică); "Cu ce-am greşit ?" (muzică şi text: Constantin Baranovschi).
       
Ediţia a XXIX-a
21-27 octombrie 1996

        Organizatori: Ministerul Culturii, Prefectura Judeţului Dâmboviţa, Consiliu Local Târgovişte, Societatea Română de Televiziune, Consiliu Judeţean Dâmboviţa, Inspectoratul pentru Cultură, Şcoala de Arte Târgovişte, Casa de Cultură Târgovişte, Centrul de Conservare şi Valorificare a Creaţiei
        Juriul: Eugenia Moldoveanu - preşedinte de onoare, David Ohanesian, Angela Moldovan, Henry Mălineanu, Marioara Murărescu, Mihai Munteanu, Vasile Donose, Nicolae Savu-Cristescu
        Prezentatori: Nataşa Raab, Corina Chiriac, Eusebiu Ştefănescu
        Laureaţi:
        Secţiunea de interpretare a romanţei:
        Iurie Gâscă (Chişinău) - premiul I
        Viorica Moraru (Chişinău) - premiul II
        Silviana Lungeanu (Galaţi) - premiul III
        Galina Ursu (Chişinău) - premiul III
        Secţiunea de interpretare "Ionel Fernic":
        Silviana Lungeanu (Galaţi) - premiul I
        Marius Mitrofan (Bucureşti) - premiul II
        Gheorghe Palcu (Constanţa) - premiul III
        Damian Petruş (Târgovişte) - premiul presei
       
Ediţia a XXVIII-a
19-22 octombrie 1995

        Organizatori: Ministerul Culturii, Prefectura Judeţului Dâmboviţa, Societatea Română de Televiziune, Inspectoratul pentru Cultură, Societatea Română de Radiodifuziune, Consiliu Judeţean Dâmboviţa, Consiliu Local Târgovişte, Centrul Creaţiei Populare, Casa de Cultură Târgovişte, Fundaţia "Crizantema de Aur"
        Juriul: David Ohanesian, Adrian Iorgulescu, Anton Şuteu, Angela Moldovan, Olga Ciolacu, Henry Mălineanu, Rodica Bujor, Marioara Murărescu, Mihai Munteanu, Ion Păcuraru, Tiberiu Ceia, Nicolae Savu-Cristescu, Victor Ilie
        Prezentator: Maria Teslaru
        Laureaţi:
        Secţiunea "Ionel Ferme":
        Şerban Octavian Ranja (Bucureşti) - premiul I
        Doina Eremia (Timiş) - premiul II
        Silviana Lungeanu (Galaţi) - premiul III
        Secţiunea romanţă românească:
        Gheorghe Palcu (Constanţa) - premiul I
        Victoria Catană (Prahova) - premiul II
        Damian Petruş (Dâmboviţa) - premiul III
        Secţiunea creaţie:
        - premiul I - "Romanţa înstrăinării", muzica: Paraschiv Oprea, versuri: Eugen Rotaru;
        - premiul II - "Dragă toamnă", muzica: Vasile Veselovschi, versuri: Mihai Maximilan;
        - premiul III - "Lacrimi de iubire", muzica: Temistocle Popa, versuri: Constantin Cârjan;
        - premiul special "Dan Stoian" - "Privirea ta", muzica: Valentin Vilinciuc, versuri: Valentin Vilinciuc
       
Ediţia a XXVII-a
20-23 octombrie 1994

        Organizatori: Consiliu Judeţean Dâmboviţa, Prefectura Judeţului Dâmboviţa, Ministerul Culturii, Televiziunea Română, Societatea Română de Radiodifuziune, Inspectoratul pentru Cultură al Dâmboviţa, Centrul Judeţean de Creaţie, Consiliu Municipiului Târgovişte
        Juriul: David Ohanesian, George Sbârcea, Norman McCann, Adrian Iorgulescu, Anton Şuteu, Angela Moldovan, Constantin Georgescu, Niculina Merceanu, Olga Ciolacu, Mirela Spânu, Paul Enigărescu, Nicolae Savu-Cristescu, Vasile Chiriuc
        Prezentatori: Carmen Movileanu, Eusebiu Ştefănescu
        Laureaţi - interpretare:
        Premiul I nu s-a acordat
        Georgeta Găloiu (Bucureşti) - premiul II
        Ionel Coman (Bucureşti) - premiul III
        Lucia Giovanna Georgescu (Iaşi) - menţiune
        Ioana Tom (Sinaia) - menţiune
        Lenuţa Burghilă (Chişinău) - menţiune
        Adrian Alecu (Târgovişte) - premiul special "Ileana Sărăroiu" al Consiliului Judeţean Dâmboviţa
        Olga Ciolacu (Chişinău) - premiul special, in memoriam, "Alexandru Stark", acordat de Antena 1 Bucureşti
        Laureaţi - creaţie:
        Paraschiv Oprea - premiul I
        Aurel Giroveanu - premiul II
        Titel Popovici - premiul III
        Constantin Bardan - premiul special "Dan Stoian"
        Nelu Mărgineanu - premiul special "Ionel Fernic" al Consiliului Judeţean Dâmboviţa
       
Ediţia a XXVI-a
20-23 octombrie 1993

        Organizatori: Consiliu Judeţean Dâmboviţa, Prefectura Judeţului Dâmboviţa, Ministerul Culturii, Radioteleviziunea Română, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Inspectoratul pentru Cultură al Judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Viorel Coama - preşedinte, Eugenia Moldoveanu, Maria Slătinaru-Nistor, Maria Bieşu, Emilia Petrescu, Nicolae Herlea, George Zaharescu, Norman McCann, Paul Enigărescu, Nicolae Savu-Cristescu
        Prezentatori: Nataşa Raab, Constantin Florescu
        Laureaţi:
        Secţiunea romanţă clasică universală:
        Mioara Manea (Bucureşti) - premiul I
        Ion Iurie Gâscă (Chişinău) - premiul II
        Oana Andra Ulieru (Bucureşti) - premiul III
        Secţiunea canţonete:
        Gabriel Alexandrescu (Bucureşti) - premiul I
        Vasile Cheptenaru (Chişinău) - premiul II
        Mioara Manea (Bucureşti) - premiul III
        Secţiunea romanţă tradiţionali românească:
        Domniţa Moroşanu (Vaslui) - premiul I
        Geanina Munteanu (Argeş) - premiul II
        Georgeta Găloiu (Bucureşti) - premiul III
       
Ediţia a XXV-a
20-23 noiembrie 1992

        Organizatori: Fundaţia "Crizantema de Aur", Consiliu Judeţean Dâmboviţa, Prefectura Judeţului Dâmboviţa, Ministerul Culturii, Radioteleviziunea Română, Primăria Municipiului Târgovişte, Inspectoratul pentru Cultură al Judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Octav Enigărescu - preşedinte, Biserka Cvejic, Ioana Ungureanu, Ion Ungureanu, Paul Laffonte, Klaus Brambach, Norman McCann, Maria Slătinaru-Nistor, Viorel Coman, Anton Şuteu, Angela Ionescu Arbore, Traian Mircioiu
        Prezentatori: Nataşa Raab, Constantin Stanciulescu, Dana Palade, Teodor Vasiliu
        Laureaţi:
        Mariana Colpoş - trofeul "Crizantema de aur"
        Secţiunea romanţă:
        Simona Munteanu - premiul II
        Serina Balla - premiul III
        Secţiunea şansonetă:
        Mireille Rivat (Franţa) - premiul I
        Alina Mavrodin - premiul II
        Gerard Pierron (Franţa) - premiul II
        Elena Burlacu Dan - premiul III
        Secţiunea canţonetă:
        Ivan Dimitrov Virbanov (Bulgaria) - premiul I
        Gabriel Alexandrescu - premiul II
        George Martin - premiul III
        Alina Mavrodin - premiu special al ziarului "Dâmboviţa"
       
Ediţia a XXIV-a
1-3 noiembrie 1991

        Organizatori: Ministerul Culturii, Inspectoratul pentru Cultură al Judeţului Dâmboviţa, Primăria Municipiului Târgovişte
        Juriul: George Sbârcea - preşedinte de onoare, Liviu Cavasi, Nicolae Chiosa, Paul Enigărescu, Alexandru Grozuţă, Margareta Ivănuş, Cleopatra Melidoneanu, Traian Miricioiu, Paraschiv Oprea, Eugen Rotaru, Nicolae Savu-Cristescu, Rică Ungureanu, Teodor Vasiliu, Eugenia Ilinca, Florin Georgescu
        Prezentatori: Cezara Dafinescu, George Motoi, Alina Mavrodin, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Daria Radu (Chişinău) - premiul I şi trofeul "Ioana Radu"
        Prizrenka Petkovic (Novi Sad, Iugoslavia) - premiul I şi trofeul "Ileana Sărăroiu"
        Doina Durdan (Mehedinţi) - premiul I şi premiul special oferit de Primăria Municipiului Târgovişte
        Serina Balla (Bihor) - premiul II
        Ionel Coman (Bucureşti) - premiul III
        Geanina Munteanu (Argeş) - premiul pentru cea mai tânără concurentă
        Larisa Arsene (Chişinău) - premiul pentru interpretarea artistică a unei romanţe româneşti
        Elena Irina Cimpoca (Bucureşti) - premiul pentru popularitate
        Maria Moldovan (Mureş) - premiul special
        Steliana Remeş (Maramureş) - premiul special
        Laureaţi - creaţie:
        Concurenţi ce nu erau membri ai Uniunii Compozitorilor:
        Paraschiv Oprea - premiul I
        Premiul II nu s-a acordat
        Daria Radu - premiul III
        Norocel Dimitriu - menţiune
        Concurenţi membri ai Uniunii Compozitorilor:
        Dan Stoian - premiul I
        Premiul II -nu s-a acordat;
        Dan Stoian - premiul III
        Aurel Giroveanu - menţiune
        Eugen Rotaru - premiul special pentru textul care transmite dorinţa de pace şi prietenie între oameni
        Premii speciale
        Florin Georgescu
        Paraschiv Oprea
        Teodor Vasiliu
        Alina Mavrodin - debut inedit şi de succes la calitate de prezentator al "Crizantemei de Aur"
        Ovidiu Dumitrescu - pentru cele mai inspirate aranjamente florale din expoziţia 1991.
       
Ediţia a XXIII-a
14-18 noiembrie 1990

        Organizatori: Inspectoratul pentru Cultură al Judeţului Dâmboviţa, Radioteleviziunea Română, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor
        Juriul: George Sbârcea - preşedinte, Paul Enigărescu, Traian Miricioiu, Vlad Ulpiu, Florentin Satmari, Eugen Rotaru, Liviu Cavasi, Vasile Chiriuc
        Prezentatori: Cezara Dafinescu, George Motoi, Anda Onesa, Teodor Vasiliu
        Trofeul "Crizantema de Aur" - Maragreta Ivănul (Republica Moldova)
       
Ediţia a XXII-a
9-12 noiembrie 1989

        Organizatori: Consiliul Culturii şi Educaţiei Sociale, Radioteleviziunea Română, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din R.S. România, Comitetul de Cultură şi Educaţie Socială al Judeţului Dâmboviţa
        Juriul: George Sbârcea - preşedinte, Edmond Deda, Dan Ardelean, Angela Buciu
        Prezentatori: Marioara Sterian, Teodor Vasiliu
        Laureaţi:
        Cristian Lorand Fieraru (Botoşani) - trofeul "Crizantema de Aur"
        Magdalena-Maria Marcu (Argeş) - premiul I
        Nicoleta Colceiar (Harghita) - premiul II
        Florina Călinescu (Dâmboviţa) - premiul II
        Irina-Elena Cimpoca (Bucureşti) - premiul III
        Ionel Conan (Bucureşti) - premiul special al juriului
        lulia Tănase (Bucureşti) - premiul de popularitate
        Elena Tudor-Cherciu (Dâmboviţa) - menţiune
        Marina Iluţiu (Satu Mare) - menţiune
        Maria Şuteu (Mureş) - menţiune
        Ioachim Spânu (Bistriţa-Năsăud) - menţiune
        Ilie Văraru (Galaţi) - diplomă specială pentru cultivarea cu consecvenţă a romanţei
        Bălan Mariana - diplomă de laureat
        Georgeta Balea (Bucureşti) - diplomă de laureat
       
Ediţia a XXI-a
2-5 decembrie 1988

        Organizatori: Consiliul Culturii şi Educaţiei Sociale, Radioteleviziunea Română, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din R.S. România, Comitetul de Cultură şi Educaţie Socială al Judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Nicolae Călinoiu - preşedinte, Octav Enigărescu, Angela Moldovan, Emil Gavriş, Rodica Bujor, Constanţa Ionescu-Câmpeanu, Dan Ardelean, Titel Popovici
        Prezentatori: Mircea Albulescu, Teodor Vasiliu
        Laureaţi:
        Vasile Topârceanu (Bucureşti) - trofeul "Crizantema de Aur"
        Gabriela Cojocaru (Constanţa) - premiul I
        Serina Balla (Braşov) - premiul I
        Eugenia Onea (Mureş) - premiul II
        Elena Irina Cimpoca (Bucureşti) - premiul III
        Doina Durdan (Mehedinţi) - menţiune
        Alexandru Căpitan (Bistriţa-Năsăud) - menţiune
        Nicoleta Colceiar (Harghita) - premiul tinereţii
       
Ediţia a XX-a
4-8 noiembrie 1987

        Organizatori: Consiliul Culturii şi Educaţiei Sociale, Radioteleviziunea Română, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din R.S. România, Comitetul de Cultură şi Educaţie Socială al Judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Laurenţiu Profeta, Camelia Dăscălescu, Dan Ardelean, Titel Popovici, Temistocle Popa, Dan Stoian, George Sbârcea, Petre Codreanu, Rodica Bujor, Emil Gavriş, Constanţa Câmpeanu, Teodor Munteanu, Mircea Florin Şandra, Gheorghe Dimancea, Nicolae Călinoiu
        Prezentatori: Silviu Stănculescu, Adela Mărculescu, Cezara Dafinescu, George Motoi, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Corina Dragomir (Dâmboviţa) - trofeul "Crizantema de Aur"
        Titlu e laureat: Ilie Vărara (Galaţi), Liliana Croitoru (Giurgiu), Mariana Florescu (Timiş), Gheorghe Procop (Dolj), Florina Călinescu (Dâmboviţa), Bornaz Răduţă (Vrancea), Elena Pădure (Braşov), Maria Moldovan (Mureş), Ion Stăniloi (Argeş)
        Maria Magdalena Marcu (Argeş) - menţiune specială pentru cea mai tânără concurentă
        Laureaţi - creaţie:
        Paraschiv Oprea - trofeul "Crizantema de Aur"
        Dan Stoian - premiul I
        Ion Cristinoiu - premiul I
        Temistocle Popa - premiul II
        Dan Mizrahy - premiul III
        Alexandru Mateeaş - premiul III
        George Grigoriu - menţiune
        Petre Munteanu - menţiune
        Ioan Tomescu - menţiune
       
Ediţia a XIX-a
14-16 noiembrie 1986

        Organizatori: Consiliul Culturii şi Educaţiei Sociale, Radioteleviziunea Română, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din R.S. România, Comitetul de Cultură şi Educaţie Socială al Judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Nicolae Călinoiu - preşedinte, Aurel Giroveanu, Emil Gavriş, Elvira Cârje, Cristina Rădulescu, Ion Pop, Petre Codreanu, Constanţa Câmpeanu, Gheorghe Mihăescu
        Prezentatori: Carmen Trocan, Teodor Vasiliu
        Laureaţi:
        Mirela Spânu (Brăila) - Trofeul "Crizantema de Aur"
        Carmen Antal (Giurgiu) - premiul I
        Elena Tudor Cherciu (Dâmboviţa) - premiul II
        Vasile Topârceanu (Bucureşti) - premiul II
        Serina Balla (Braşov) - premiul III
        Mihai Călin (Iaşi) - premiul III
        Monica Nemu (Bucureşti) - premiul tinereţii
        Elena Pădure (Braşov) - premiul ziarului "Dâmboviţa"
        Veronica Ţucă (Bucureşti) - premiul Comitetului de Cultură şi Educaţie Socialistă a judeţului Dâmboviţa
        Ilie Văraru (Galaţi) - premiul Consiliului Popular al Municipiului Târgovişte
        Anca Constantin (Ilfov) - premiul Comitetului Judeţean Dâmboviţa al U.T.C.
        Sandu Tudor (Dâmboviţa) - menţiune
       
Ediţia a XVIII-a
8-13 noiembrie 1985

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Educaţie Socialistă al judeţului Dâmboviţa, Centrul Judeţean de Îndrumare a Creaţiei Populare şi a Mişcării Artistice de Masă
        Juriul: Arta Florescu - preşedinte, Magda Ianculescu, Elvira Cârje, Octav Enigărescu, Florentina Satmari, Valentin Teodorian, Camelia Dăscălescu, Constanţa Ionescu-Câmpeanu, Smaranda Oţeanu, Biţu Fălticineanu, Paraschiv Oprea, Emil Gavriş, Aurel Neacşu, Aurel Giroveanu
        Prezentatori: Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Elena Ştefan (Ialomiţa) - marele premiu "Crizantema de Aur"
        Veronica Ţucă - premiul I
        Marian Spânoche (Bucureşti) - premiul I
        Adrian Alecu (Dâmboviţa) - premiul II
        Ilie Văraru (Galaţi) - premiul III
        Maria Moldovan (Mureş) - premiul III
        Florin Neagoe (Dolj) - premiul tinereţii al Comitetului Judeţean al U.T.C. Dâmboviţa
        Mihaela Preda (Constanţa) - premiul special al Consiliului Popular Judeţean Dâmboviţa
        Eugenia Dobrescu (Mehedinţi) - premiul special al Consiliului Popular Municipal Târgovişte
        Serina Balla (Bihor) - premiul special al Consiliului Judeţean Sindical Dâmboviţa
        Mariana Milea (Hunedoara) - menţiune
        Mihai Călin (Iaşi) - menţiune
        Violeta Urucu (Mehedinţi) - menţiune
        Nu a fost organizat concurs de creaţie
       
Ediţia a XVII-a
29 noiembrie - 1 decembrie 1984

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Educaţie Socialistă al judeţului Dâmboviţa, Centrul Judeţean de Îndrumare a Creaţiei Populare şi a Mişcării Artistice de Masă
        Prezentatori: Mircea Albulescu, Roxana Antonescu, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Pavel Păuşan (Sălaj) - marele premiu "Crizantema de Aur" -
        Dan Găvăgină (Timiş) - premiul I
        Ecaterina Tuţu (Botoşani) - premiul I
        Niculina Merceanu (Bucureşti) - premiul II
        Adrian Alecu (Dâmboviţa) - premiul III
        Mirela Spânu (Iaşi) - premiul III
        Steluţa Mărunţelu (Bucureşti) - premiul tinereţii
        Zina Şorcaru (Bucureşti) - premiul special al Consiliului Popular Judeţean Dâmboviţa
        Carmen Antal (Harghita) - premiul special al Comitetului Judeţean al U.T.C. Dâmboviţa
        Georgeta Enache (Prahova) - premiul special al Consiliului Judeţean Sindical Dâmboviţa
        Eugenia Dobrescu (Mehedinţi) - menţiune
        Maria Moldovan (Mureş) - menţiune
        Nu a fost organizat concurs de creaţie
       
Ediţia a XVI-a
8-13 noiembrie 1983

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Educaţie Socialistă al judeţului Dâmboviţa, Centrul Judeţean de Îndrumare a Creaţiei Populare şi a Mişcării Artistice de Masă
        Juriul: - la interpretare: Arta Florescu, Magda Ianculescu, Dorina Drăghici, Octav Enigărescu, Gică Petrescu, Laurenţiu Profeta, Aurel Giroveanu, Paraschiv Oprea, Rodica Bujor, Ion Luican, Emil Pinghereac; - la creaţie: Nicolae Călinoiu, Nicolae Kirculescu, Gelu Solomonescu, Vasile Veselovski, George Sbârcea, Petre Codreanu, Viorel Cosma, Ioan Budoiu, Marcel Roşca, Sabin Păutza, Mia Barbu, Dan Verona
        Prezentatori: Cezara Dafinescu, Valeria Ogăşanu, Silviu Stănculescu, George Motoi, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Constanţa Ionescu-Câmpeanu (Dâmboviţa) - marele premiu "Crizantema de Aur"
        Marieta Bratu (Bucureşti) - premiul I
        Irina Soroiu (Hunedoara) - premiul II
        Marian Spânoche (Bucureşti) - premiul II
        Aurica Popa (Dâmboviţa) - premiul publicului din Târgovişte
        Dan Găvăgină (Iaşi) - premiul publicului din Târgovişte
        Laureaţi - creaţie:
        Dan Spătaru - marele premiu "Crizantema de Aur"
        Marina Florea - premiul I
        Luigi Ionescu - premiul II
        Cornel Constantin - premiul II
        Nicolae Niţescu - premiul publicului din Târgovişte
        Margareta Niţescu - premiul publicului din Târgovişte
        Gică Petrescu - premiul publicului din Târgovişte
        Viorela Filip - premiul publicului din Târgovişte
       
Ediţia a XV-a
10-13 noiembrie 1982

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Educaţie Socialistă al judeţului Dâmboviţa, Centrul Judeţean de Îndrumare a Creaţiei Populare şi a Mişcării Artistice de Masă
        Juriul: Nicolae Călinoiu - preşedinte de onoare, Ioana Radu - preşedinte de onoare, Laurenţiu Profeta, Liviu Micu, Ludovic Paceag, Dorina Drăghici, Traian Uilecan, Ion Luican, Emil Gavriş, Ştefan Lăzărescu, Florentin Delmar, Florentina Satmari, Dan Mizrahy, Aurel Neacşu, Voicu Enăchescu, Constanţa Ionescu, Nicolae Racoceanu, Victoria Turcitu
        Prezentatori: Lia Mărăscu, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Valer Banciu (Cluj) - premiul I şi Trofeul "Crizantema de Aur"
        Dan Găvăgină (Iaşi) - premiul II
        Violeta Urucu (Mehedinţi) - premiul III
        Doina Chelbea (Argeş) - premiul III
        Lidia Zaharia (Iaşi) - premiul special al TVR
        Viorica Dinu (Dâmboviţa) - premiul special al Consiliului Popular al Judeţului Dâmboviţa
        Corneliu Stănescu (Dâmboviţa) - premiul special al Consiliului Popular Municipal Târgovişte
        Monica Crângaşu (Braşov) - premiul special al Comitetului Judeţean Sindical Dâmboviţa
        Doina Tripon (Botoşani) - premiul special al Consiliului Judeţean al U.T.C. Dâmboviţa
        Eugenia Dobrescu (Mehedinţi) - premiul special al Şcolii Populare de Artă Târgovişte
        Mihai Cămărăscu (Bucureşti) - menţiune
        Mihai Săvescu (Vaslui) - menţiune
        Dumitru Negoescu (Arad) - menţiune
        Mihaela Grecu (Neamţ) - menţiune
        Gheorghe Sărac (Bucureşti) - menţiune
        Marga Constantinescu (Bucureşti)
        Laureaţi - creaţie:
        Harry Negrin - premiul I
        Georgeta Petrescu - premiul II
        Andrei Lipovan - premiul III
        Ion Cristinoiu - premiul Uniunii Compozitorilor şi al revistei "Astra"
       
Ediţia a XIV-a
10-14 noiembrie 1981

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Educaţie Socialistă al judeţului Dâmboviţa, Centrul Judeţean de Îndrumare a Creaţiei Populare şi a Mişcării Artistice de Masă
        Juriul: Ioana Radu - preşedinte de onoare, Laurenţiu Profeta - preşedinte, Corneliu Fânăţeanu, Dorina Drăghici, Ludovic Paceag, Ion Luican, Emil Gavriş, Ştefan Lăzărescu, Constanţa Ionescu, Aurel Neacşu
        Prezentatori: Lia Mărăscu, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Mariana Ciocoiu (Giurgiu) - premiul I
        Veronica Cismaru (Ialomiţa) - premiul II
        Zenovia Dumbrăveanu (Bacău) - premiul III
        Ciucioiu Paveluţa (Dâmboviţa) - premiul special al juriului
        Zina Şorcaru (Bucureşti) - premiul special al Consiliului Popular Judeţean
        Ion Amititeloaie (Constanţa) - premiul special al U.G.S.R.
        Valer Banciu (Cluj) - premiul special al Consiliului Popular Municipal Târgovişte
        Traian Hedeşiu (Satu Mare) - premiul special al Comitetului Judeţean Sindical Dâmboviţa
        Dumitru Negoescu (Arad) - premiul special al Comitetului Judeţean Sindical Dâmboviţa
        Doina Atomei - premiul special al Consiliului Judeţean al U.T.C. Dâmboviţa
        Eugenia Dobrescu (Mehedinţi) - premiul special al Şcolii Populare de Artă Târgovişte
        Gheorghe Niţulescu (Ilfov) - menţiune
        Sandu Tudor (Dâmboviţa) - menţiune
        Violeta Urucu (Mehedinţi) - menţiune
        Mihai Atomei (Iaşi) - menţiune
        Doina Motoc (Bihor) - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Premiul special al Uniunii Compozitorilor nu s-a acordat
        Noru Demetriad - premiul I
        Cornel Vântu - premiul II
        Dan Mizrahy - premiul III
        Ioan Tomescu - premiul III
       
Ediţia a XIII-a
17-22 noiembrie 1980

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Educaţie Socialistă al judeţului Dâmboviţa, Centrul Judeţean de Îndrumare a Creaţiei Populare şi a Mişcării Artistice de Masă
        Juriul: Petre Brâncuşi - preşedinte, Ioana Radu, Laurenţiu Profeta, Dorina Drăghici, Ştefan Lăzărescu, Florentina Satmari, Ludovic Paceag, Ionel Clinciu, Aurel Neacşu, Ion Vasiliu, Dumitru Bendic
        Prezentatori: Lia Mărăscu, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Domnica Sorescu (Prahova ) - premiul I
        Venera Munteanu (Braşov) - premiul II
        Valer Batiu (Cluj) - premiul III
        Mariana Ciocoiu (Ilfov) - premiul special al TVR
        Ferencz Alajos (Harghita) - premiul special al Consiliului popular judeţean Dâmboviţa
        Violeta Urucu (Mehedinţi) - premiul special al Comitetului judeţean U.T.C.
        Romeo Mocanu (Constanţa) - premiul special al Şcolii Populare de Artă Târgovişte
        Ilie Văraru (Galaţi) - premiul special al Consiliului Municipal Târgovişte
        Mariana Bălănuş (Olt) - menţiune
        Mariana Niţă (Dolj) - menţiune
        Constantin Topal (Brăila) - menţiune
        Cristina Ionescu (Dâmboviţa) - menţiune
        Ion Lazăr (Bistriţa-Năsăud) - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Premiul I nu s-a acordat
        Ion Rădulescu - premiul II
        Ştefan Kardoş - premiul III
        Cornel Vântu - premiul III
        Gică Rădulescu - premiul III
        Henry Mălineanu - premiul Uniunii Compozitorilor
        Otilia Pop - menţiune
       
Ediţia a XII-a
12-17 noiembrie 1979

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Artă, Casa Creaţiei Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Octav Enigărescu - preşedinte, Dumitru Bendic, Mia Braia, Petre Corneanu, Dorina Dărghici, Voicu Enăchescu, Magda Ianculescu, Angela Moldovan, Aurel Neacşu, Ludovic Paceag, Laurenţiu Profeta, George Sbârcea, Ion Vasiliu
        Prezentatori: Lia Mărăscu, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Gheorghe Bondre (Maramureş) - premiul I şi "Crizantema de Aur"
        Serina Balla (Bihor) - premiul special al Institutului de Cercetări Etnologice şi Dialectologice
        Lavinia Crăciunescu (Gorj) - premiul II
        Doina Chelbea (Argeş) - premiul III
        Cristina Ionescu (Dâmboviţa) - premiul special al Televiziunii
        Viorica Nedelciu (Bucureşti) - premiul special al U.G.S.R.
        Sorina Balş (Bihor) - premiul special al I.O.E.D.
        Zenovia Dumbrăveanu (Bacău) - premiul special al Consiliului Judeţean Dâmboviţa al U.G.S.R.
        Venera Munteanu (Braşov) - premiul special al Consiliului Judeţean al U.T.C.
        Mariana Ciocoiu (Ilfov) - premiul special al Şcolii Populare de Artă Târgovişte
        Valer Baciu (Cluj) - menţiune
        Violeta Urucu (Mehedinţi) - menţiune
        Monica Mihai (Dâmboviţa) - menţiune
        Ion Lazăr (Bistriţa-Năsăud) - menţiune
        Georgeta Balea (Bucureşti) - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Jolt Kerestely - premiul I
        Harry Negrin - premiul II
        Vasile Chiriuc - premiul III
        Noru Demetriad - premiul Uniunii Compozitorilor din R.S.R.
       
Ediţia a XI-a
21-25 noiembrie 1978

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Artă, Casa Creaţiei Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Petre Brâncuşi - preşedinte de onoare, Petre Codreanu - preşedinte, Teodor Balş, Dumitru Bendic, Mia Braia, Iulia Buciuceanu, Livia Cavasi, Florentin Delmar, Voicu Enăchescu, Angela Moldovan, Aurel Neacşu, Ludovic Paceag, George Sbârcea
        Prezentatori: Lia Mărăscu, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Constantin Florescu (Iaşi) - "Crizantema de Aur" şi premiul special acordat de Uniunea Generală a Sindicatelor din România
        Mirela Spânu (Galaţi) - premiul I
        Gabriela Bucur (Dâmboviţa) - premiul special acordat de Consiliul Culturii şi Educaţiei Socialiste
        Cornelia Diaconu (Dâmboviţa) - premiul special acordat de Consiliul Judeţean al Sindicatelor
        Veronica Cismaru (Ilfov) - premiul II
        Ecaterina Tuţu (Galaţi) - premiul III
        Claudia Măru (Argeş) - premiul special acordat de Consiliul Popular al Municipiului Târgovişte
        Constantin Topal (Brăila) - premiul special acordat de ziarul "Dâmboviţa"
        Doina Chelbea (Argeş) - premiul special acordat de Şcoala Populară de Artă din Târgovişte
        Mariana Ciocoiu (Ilfov) - premiul special acordat de Comitetul Judeţean U.T.C.
        Ilie Văraru (Galaţi) - menţiune
        Romeo Mocanu (Constanţa) - menţiune
        Cornelia Şarpe (Mehedinţi) - menţiune
        Marian Niţă (Dolj) - menţiune
        Elena Ciucă (Bucureşti) - menţiune
        Maria Cider (Iaşi) - menţiune de onoare
        Laureaţi - creaţie:
        Richard Stein - premiul special al Uniunii Compozitorilor
        Ion Tomescu - premiul I
        Cornel Vântu - premiul II
        Titel Popovici - premiul III
       
Ediţia a X-a
28 noiembrie - 1-3 decembrie 1977

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Artă, Casa Creaţiei Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Octav Enigărescu - preşedinte, Dumitru Bendic, Mia Braia, Petre Codreanu, Dorina Drăghici, Aurel Giroveanu, Magda Ianculescu, Ludovic Paceag, George Sbârcea, Laurenţiu Profeta, Silviu Stănculescu
        Prezentatori: Lia Tanciu, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Elena Pascu (Argeş) - trofeul jubiliar "Crizantema de Aur"
        Aurica Popa (Dâmboviţa) - premiul I şi "Crizantema de Aur"
        Mirela Spinu (Galaţi) - premiul Radioteleviziunii Române
        Toma Spătaru (Dâmboviţa) - premiul II
        Marta Goga (Cluj) - premiul Consiliul Judeţean al Sindicatelor Dâmboviţa;
        Laurenţiu Zamfir (Bucureşti) - premiul III
        Cornelia Şarpe (Mehedinţi) - premiul Comitetului judeţean al U.T.C. Dâmboviţa
        Constantin Florescu (Iaşi) - premiul ziarului "Dâmboviţa"
        Elena Ciucă (Bucureşti) - premiul Şcolii Populare de Artă Târgovişte
        Cornelia Diaconu (Dâmboviţa) - premiul Consiliului Popular al Municipiului Târgovişte
        Georgeta Lăjea (Dâmboviţa) - menţiune
        Carmen Bogdan (Timiş) - menţiune
        Mihai Alexandru Cămărăscu (Bucureşti) - menţiune
        Romeo Mocanu (Constanţa) - menţiune
        Titus Şerban (Sibiu) - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Elly Roman - premiul Uniunii compozitorilor din Republica Socialistă România
        Doina Moga (Bucureşti) - premiul I
        Ioan Tomescu (Dâmboviţa) - premiul II
        Nelu Mărgineanu (Bucureşti) - premiul III
       
Ediţia a IX-a
17-21 noiembrie 1976

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Artă, Casa Creaţiei Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Octav Enigărescu - preşedinte, Magda Ianculescu, Ligia Ştefănescu-Bordicel, George Sbârcea, Laurenţiu Profeta, Mihai Florea, Aurel Giroveanu, Mişu Iancu
        Prezentatori: Ileana Harşa, Romaniţa Chiorpec, George Corneanu, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Sanda Ancăn (Braşov) - premiul I
        Ion Lazăr (Bistriţa-Năsăud) - premiul II
        Liliana Dumitrache (Galaţi) - premiul III
        Romeo Mocanu (Constanţa) - premiul special al A.T.M.
        Cornelia Şarpe (Mehedinţi) - premiul special al Comitetului Judeţean Dâmboviţa al U.T.C.
        Constantin Florescu (Iaşi) - premiul special al Şcolii Populare de Artă Târgovişte
        Constantin Topală (Brăila) - premiul special al Consiliului Popular Târgovişte
        Silvia Popescu (Sibiu) - premiul special al ziarului "Dâmboviţa"
        Elena Ciucă (Bucureşti) - menţiune
        Ioana Moise (Braşov) - menţiune
        Ilie Văraru (Galaţi) - menţiune
        Cornelia Butnarii (Harghita) - menţiune
        Toma Spătaru (Dâmboviţa) - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Premiul I şi premiul Uniunii Compozitorilor din R.S.R. nu se acordă
        Dan Mizrahy - premiul II
        Edmond Deda - premiul III
       
Ediţia a VIII-a
19-22 noiembrie 1975

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Artă, Casa Creaţiei Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Valentin Teodorian - preşedinte, Laurenţiu Profeta, Norbert Petri, George Sbârcea, Florentin Delmar
        Prezentatori: Rodica Ştefănescu, Teodor Vasiliu
        Laureaţi - interpretare:
        Mihaela Oancea (Dâmboviţa) - premiul I
        Maria Ciurtin (Mureş) - premiul II
        Lidia-Despina Andronescu (Suceava) - premiul III
        Elena Pascu (Argeş) - premiul special al Şcolii Populare de Artă Târgovişte
        Maria Sârbu (Dolj) - premiul special al Consiliului Popular al Municipiului Târgovişte;
        Viorica Amarandei (Bacău) - premiul special al Consiliului Judeţean al Sindicatelor Dâmboviţa
        Sanda Ancăn (Braşov) - premiul special al Comitetului Judeţean Dâmboviţa al U.T.C.;
        Constantin Topal (Brăila) - premiul special al ziarului "Dâmboviţa!"
        Cristina Constantin - menţiune
        Elena Ştefănescu - menţiune
        Romeo Mocanu - menţiune
        Aura Vintilescu - menţiune
        Horia Vigi - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Noru Demetriad - premiul I
        Andrei Proşteanu - premiul II
        Alexandru Mateiaş - premiul special al Uniunii Compozitorilor din R.S. România
        Alexandru Corfescu - menţiune
        Nelu Mărgineanu - menţiune
       
Ediţia a VII-a
4-7 decembrie 1974

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Artă, Casa Creaţiei Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: George Sbârcea - preşedinte, Laurenţiu Profeta, Mircea Neagu, Temistocle Popa, George Grigoriu, Alexandru Bojenescu
        Prezentatori: Catrinel Tănase, George Corneanu
        Laureaţi - interpretare:
        Ioana Purcăruş (Dâmboviţa) şi Octavian Huianu (Neamţ) - premiul I
        premiul II nu se acordă
        Elvira Paşcanu (Braşov) - premiul III
        Elena Mihăescu - premiul special al Radioteleviziunii Române
        Constanţa Bardac (Ialomiţa) - premiul Consiliului Judeţean Dâmboviţa al U.G.S.R.
        Constantin Nica (Argeş) - premiul special al Comitetului Judeţean Dâmboviţa al U.T.C.
        Maria Sârbu (Dolj) - premiul special al ziarului ,,Dâmboviţa"
        Florica Dumitrescu (Bucureşti) - premiul special al Consiliului Popular Municipal Târgovişte
        Maria Ciurtin (Mureş) - menţiune
        Elena Vintilă (Bihor) - menţiune
        Constantin Topal (Brăila) - menţiune
        Elena Pohrib (Iaşi) - menţiune
        Ilie Văraru (Galaţi) - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Nelu Mărgineanu - premiul I şi premiul special al Uniunii Compozitorilor
        Ton Mateescu - premiul II
        Alexandru Mateiaş - premiul III
       
Ediţia a VI-a
21-24 noiembrie 1973

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Artă, Casa Creaţiei Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: George Sbârcea - preşedinte, Laurenţiu Profeta, Florentin Delmar, Ludovic Paceag, Alexandru Bojenescu
        Prezentatori: Elena Mihăescu, George Corneanu
        Laureaţi - interpretare:
        Mariana Crăiescu-Costea (Neamţ) - premiul I
        Doina Garay (Caraş - Severin) - premiul special al Centrului de Îndrumare a Creaţiei Populare şi a Mişcării Artistice de Masă;
        Mihaela Oancea (Dâmboviţa) - premiul special al Televiziunii
        Margareta Vârban (Cluj) - premiul II
        Ştefan Hontilă (Cluj) - premiul III
        Victoria Lotreanu (Vâlcea) - premiul special al Consiliului Sindical Dâmboviţa
        Violeta Miriţă (Dâmboviţa) - premiul special al U.T.C. Dâmboviţa
        Elvira Paşcanu (Braşov) - premiul special al ziarului "Dâmboviţa"
        Gheorghe Palcu (Bucureşti) - premiul special al Municipiului Târgovişte
        Georgeta Koszak (Olt) - menţiune
        Cornelia Voica (Argeş) - menţiune
        Vasile Turcu (Alba) - menţiune
        Sanda Iordache (Galaţi) - menţiune
        Georgeta Bungiu-Florescu (Olt) - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Nelu Mărgineanu - premiul I şi premiul special al Uniunii Compozitorilor din R.S. România
        Ion Florescu - premiul II
        Constantin Perţea - premiul III
       
Ediţia a V-a
22-25 noiembrie 1972

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Artă, Casa Creaţiei Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Ioana Radu, George Sbârcea, Florentin Delmar, Ludovic Paceag
        Prezentatori: Carmen Petrescu, Geo Costiniu
        Laureaţi - interpretare:
        Doina Florişcă (Braşov) - premiul I
        Jeana Chircă (Hunedoara) - premiul II
        Rodica Marinescu (Cluj) - premiul III
        Viviana loan (Brăila) - premiul special al Casei de creaţie Dâmboviţa
        Octavian Huianu (Neamţ) - premiul special al Televiziunii
        Elena Pohrib (Iaşi) - premiul special al Consiliului Sindical Dâmboviţa
        Corneliu Mihalache (Mureş) - premiul special al U.T.C Dâmboviţa
        Rodica Şandru (Sălaj) - premiul special al ziarului "Dâmboviţa"
        Elena Mihăescu (Dâmboviţa) - premiul special al Municipiului Târgovişte
        Constantin Topal (Brăila) - menţiune
        Ştefan Hontilă (Cluj) - menţiune
        Maria Lazăr (Galaţi) - menţiune
        Elena Iancu (Hunedoara) - menţiune
        Aura Vintilescu (Constanţa) - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Dan Mizrahy - premiul I
        Ştefan Octavia Ciutac - premiul special al Uniunii Compozitorilor
        Nelu Mărgineanu
        Margartea Xenopol
       
Ediţia a IV-a
26-30 octombrie 1971

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Artă, Casa Creaţiei Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: George Sbârcea - preşedinte, Laurenţiu Profeta, Temistocle Popa, Ludovic Paceag
        Prezentatori: Catrinel Lăzărescu-Tănase, George Corneanu
        Laureaţi - interpretare:
        Gliceria Gaciu (Braşov) - premiul I
        Elena Mihăescu (Dâmboviţa) - premiul II
        Ecaterina Kertesz (Bistriţa-Năsăud) - premiul III
        Jeana Chircă (Dolj) - premiul special al Casei de Creaţie Dâmboviţa
        Ileana Barbălată (Ilfov) - premiul special al Televiziunii
        Viorica Ştefanovici (Hunedoara) - premiul special al Municipiului Târgovişte
        Rodica Marinescu (Cluj) - premiul special al UTC Dâmboviţa
        Ştefania Şeffer (Prahova) - premiul special al ziarului "Dâmboviţa"
        Cornel Ţigan (Arad) - menţiune
        Onuc Nemeş (Sălaj) - menţiune
        Lucia Nica (Braşov) - menţiune
        Maria-Rozalia Gherghei (Galaţi) - menţiune
        Ion Tudoroiu (Dâmboviţa) - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Nelu Danielescu - premiul I
        Alexandru Corfescu - premiul II
        Alexandru Bojenescu - premiul III
       
Ediţia a III-a
28-30 octombrie 1970

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Artă, Casa Creaţiei Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Mia Braia - preşedinte, Nicolae Kirculescu, Elly Roman, Ludovic Paceag, Cornelia Frăţilă
        Prezentatori: Catrinel Lăzărescu-Tănase, George Corneanu
        Laureaţi - interpretare:
        Judith Cseh (Mreş) - premiul I
        Margareta Tincă (Bucureşti) - premiul II
        Maria Rozalia Gherghei (Galaţi) - premiul III
        Elena Mihăescu - premiul special al Municipiului Târgovişte
        Jeana Chircă (Dolj) - premiul special al Consiliului Sindical Dâmboviţa
        Rodica Marinescu (Cluj) - premiul special al UTC Dâmboviţa
        Onuc Nemeş (Sălaş) - premiul special al ziarului "Dâmboviţa"
        Cornel Ţigan (Arad) - menţiune
        Gheorghe Dranca (Dâmboviţa) - menţiune
        Elena Ochescu (Mehedinţi) - menţiune
        Alexandra Badea (Timiş) - menţiune
        Gliceria Gaciu (Braşov) - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Dan Mizrahy - premiul I
        Alexandru Corfescu - premiul II
        Gelu Mihăilă - premiul III
       
Ediţia a II-a
23-25 octombrie 1969

        Organizatori: Comitetul pentru Cultură şi Artă, Casa Creaţiei Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Ioana Radu - preşedinte, Florentin Delmar, Ludovic Paceag, Dorina Drăghici, Nicu Stoenescu, Ion Luican, Cornelia Frăţilă
        Prezentatori: Catrinel Lăzărescu-Tănase, George Corneanu
        Laureaţi - interpretare:
        Nicolae Racoceanu (Ilfov) - premiul I
        Maria Popescu (Dâmboviţa) - premiul II
        Onuc Nemeş (Sălaj) - premiul III
        Lucia Fircea (Braşov) - menţiune
        Maria-Rozalia Gherghei (Galaţi) - menţiune
        Judith Cseh (Mureş) - menţiune
        Măndiţa Damian (Bucureşti) - menţiune
        Jeana Chircă (Hunedoara) - menţiune
        Laureaţi - creaţie:
        Gelu Mihăilă - premiul I
        Dan Mizrahy - premiul II
        Marius Dumitrescu - premiul III
       
Ediţia I
19-21 decembrie 1968

        Organizator: Casa Creaţie Populare a judeţului Dâmboviţa
        Juriul: Victor Eftimiu - preşedinte, Ioana Radu, Florentin Delmar, Ludovic Paceag, Rodica Bujor, Virgil Comşa
        Prezentatori: Catrinel Lăzărescu - Tănase şi George Corneanu
        Laureaţi:
        Petruţa Anghel (Argeş) - premiul I
        Dumitru Veseliu (Dâmboviţa) - premiul II
        Maria-Rozalia Gherghei (Galaţi) - premiul III
        Violeta Crăciun (Cluj) - menţiune
        Viviana Ioan (Brăila) - menţiune
        Georgeta Mocanu (Buzău) - menţiune
        Andrei Manea (Dâmboviţa) - menţiune
        Lucia Iacobuţ (Dâmboviţa) - menţiune
        Elena Mărgineanu (Arad) - menţiune
        Gabor Modorasz (Mureş) - menţiune
       
(Sursa: Istoria Crizantemei de Aur - Teodor Vasiliu)

       
       


Home